periodontologia

Zarejestruj się!

  • -600 175 940
  • -Lokal klimatyzowany
  • Możliwość płatności kartą

Periodontologia

Periodontologia to dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Główną przyczyną chorób dziąseł jest  nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz predyspozycje genetyczne. Zła higiena prowadzi do powstania kamienia nazębnego nad – i poddziąsłowego – głównej przyczyny paradontozy.

Leczenie obejmuje:

  • -

    Zapobieganie chorobom przyzębia

    Jest to szereg zabiegów przeprowadzanych codziennie przez pacjenta w domu, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się pierwszych objawów.

    Powinniśmy codziennie myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie – rano i po ostatnim posiłku, używając szczoteczek nylonowych o średniej twardości, małej główce i stabilnej rączce. Bardzo ważna jest technika szczotkowanie zębów polegająca na ustawieniu szczoteczki pod kątem 40 stopni do powierzchni żującej zębów, co umożliwi wymiatanie resztek zalegającego pokarmu spod dziąseł oraz ich masaż. Szczotkujemy zęby powoli i dokładnie ruchami kolistymi przez około 2 minuty. Następnie powinniśmy zadbać o czyste przestrzenie międzyzębowe stosując w prawidłowy sposób nitkę dentystyczną oraz specjalne małe szczoteczki. Po takim zabiegu należy użyć odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej.

    Ważnym elementem profilaktyki jest również kontrola płytki nazębnej i profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego przynajmniej raz do roku.

  • -

    Scaling

    Zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego nad – i pod – dziąsłowego za pomocą ultradźwięków.

    Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna której nie jesteśmy w stanie usunąć zwykłą szczoteczką. Jest on o tyle niebezpieczny dla naszych zębów i dziąseł, że powoduje powstanie ubytków próchnicowych w zębach oraz choroby dziąseł.

    Kamień poddziąsłowy prowadzi do stanu zapalnego dziąseł (charakterystyczne krwawienie przy szczotkowaniu) i przyzębia, które nie leczone powoduje odsłonięcie korzeni zębów i ich rozchwianie, czyli paradontozę. Nie dbając więc o regularne usuwanie kamienia nazębnego, możemy doprowadzić do utraty zdrowych zębów.

    Kamień i osad nazębny najlepiej usuwać raz na 6 miesięcy , a już na pewno raz do roku.

  • -

    Szynowanie zębów

    Zabieg polegający na połączeniu zębów estetyczną szyną z włókna szklanego w celu ich unieruchomienia. Szynowanie stosuje się w przypadku znacznie rozchwianych zębów, by zapobiec ich utracie.