stomatologia-doroslych

Zarejestruj się!

  • -600 175 940
  • -Lokal klimatyzowany
  • Możliwość płatności kartą

Leczenie dorosłych

Najczęstszym problemem z jakim zgłaszają się dorośli to ubytki w zębach. Są one najczęściej wywołane próchnicą – najbardziej rozpowszechnioną chorobą na świecie.

Leczenie zachowawcze dorosłych obejmuje:

  • -

    Badanie diagnostyczne jamy ustnej

    Jest to badanie stomatologiczne wszystkich powierzchni zębów, dziąseł oraz błon śluzowych w obrębie jamy ustnej pacjenta, ktore powinno być wykonywane raz na 6 miesięcy.

  • -

    Leczenie ubytków próchnicowych

    Polega na usunięciu zmian próchnicowych w obrębie zęba za pomocą wiertła diamentowego i warstwowej odbudowie ubytku materiałami światloutwardzalnymi – kompozytami. Nowoczesne kompozyty coraz lepiej wiążą się z tkankami zęba i potrafią lepiej kolorystycznie naśladować naturalne odcienie zębów.

    Dla pełnego komfortu pacjentów leczenie przeprowadza się często w znieczuleniu.

    Materiały światłoutwardzalne o wysokiej estetyce i polerowalności pozwalają nam nie tylko wypełnić ubytek , ale także zmienić kształt i kolor zęba.

  • -

    Leczenie ubytków niepróchnicowego pochodzenia

    Próchnica to nie jedyna przyczyna powstawania ubytku w zębie. Istnieje wiele ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Do takich ubytków możemy zaliczyć: abrazję, erozję i atrycję szkliwa.
    Abrazja – to uszkodzenia szkliwa wywołane działaniem szkodliwych zewnętrznych czynników fizycznych jak: nieprawidłowa technika szczotkowania zębów w połączeniu ze szczoteczką o zbyt twardym włosiu oraz zbyt agresywne pasty i płyny do płukania jamy ustnej.

    Erozja – to uszkodzenia szkliwa na skutek nieprawidłowej diety(duża ilość soków owocowych, kwaśnych pokarmów, napojów typu „pepsi-cola”),zaburzeń w odżywianiu(bulimia i anoreksja) oraz niektórych chorób(choroba refluksowa  żołądka).

    Atrycja – to naturalny proces ścierania zębów na skutek procesów żucia. Silne , patologiczne starcie zębów spowodowane nieprawidłowym zgryzem i nocnym zgrzytaniem zębów, wymaga specjalistycznego leczenia za pomocą nakładek podwyższających zgryz oraz protetycznej odbudowy zębów.

  • -

    Wypełnianie materiałami światloutwardzalnymi

    Metoda polegająca na odtworzeniu części zęba za pomocą warstwowej odbudowy przy użyciu lampy polimeryzacyjnej za pomocą materiałów światłoutwardzalnych – kompozytów.

    Szeroka gama kolorystyczna kompozytów oraz coraz to nowsze ich generacje pozwalają nam doskonalej naśladować naturalne struktury zęba i piękniej odtwarzać ich kształt oraz funkcję.

  • -

    Wymiana starych wypełnień na białe i estetyczne

    Jeśli chcemy mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech nie możemy zapominać o wymianie starych, nieestetycznych (amalgamatów – ciemne wypełnienia ) i nieszczelnych wypełnień. Pod starymi , amalgamatowymi wypełnieniami bardzo często w sposób niezauważalny zewnętrznie  rozwija się próchnica wtórna, która nieleczona może prowadzić do bólu zęba i licznych powikłań. Taką próchnice  możemy zobaczyć wykonując zdjęcie rtg lub usuwając stare wypełnienie. Profilaktyka próchnicy w postaci wymiany przebarwionych i nieszczelnych wypełnień jest bardzo ważnym elementem składowym zdrowego i śnieżnobiałego uśmiechu.

  • -

    Leczenie kanałowe zębów (endodontyczne)

    Jest konieczne w przypadku, gdy próchnica  jest na tyle zaawansowana, że dotarła do miazgi (nerwy i naczynia  umieszczone w środku  zęba) i nie można leczyć go zachowawczo wykonując wypełnienie.
    Leczenie endodontyczne (kanałowe) zęba jest całkowicie bezbolesne i prawie zawsze wykonywane w znieczuleniu.

    Polega ono na usunięciu „chorej miazgi” z kanałów, opracowaniu ich specjalnymi narzędziami kanałowymi  oraz szczelnym wypełnieniu kanałów odpowiednim materiałem. Ząb wyleczony  endodontycznie zamykamy jest wypełnieniem światłoutwardzalnym i często wzmacniamy korona porcelanową.